23.09.2008 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Medu bude letos méně

V zimě uhynulo zhruba 20 % včelstev.

Ve srovnání s loňským rokem bude letos medu méně zhruba o třetinu a řadě drobných chovatelů jej zřejmě ani nezbude dost k prodeji. Vzhledem k tomu, že v zimě uhynulo 20 procent včelstev, je slabší i snůška medu, zhruba o jednu třetinu. Nejvíce včelaře trápí nedostatek lesního medu. Situaci způsobilo hlavně teplé počasí v zimě, kdy se mezi včelstvy rozšířila roztočová nákaza, ale také poměrně častá sucha v jarních a letních měsících.
Buď byla extrémní horka, kdy nektar v květech vysychal, nebo přišly takové deště, kdy se zase vše z květů vymylo. Včelaři z Valašska sice letos mají dost medu z květů řepky, jiných druhů je ale nyní velký nedostatek.
Mnoho medu letos zřejmě nebudou mít ani včelaři v okolí Slušovic na Zlínsku. Letos vůbec nemedovaly lesy a včelaři jsou závislí hlavně na nich. Většina chovatelů z regionu se letos med vůbec nechystá prodávat.
Včelaři z Rožnovska sice výrazné ztráty na včelstvech po zimě neměli, kvůli počasí je jejich produkce letos také mnohem slabší.
Domácí produkce medu loni sice klesla zhruba o 600 tun na 8466 tun, přesto šlo podle dostupných údajů o druhý nejvyšší objem v historii samostatné České republiky. Průměrný roční výnos se přitom odhaduje na asi 7000 tun. Včelaři loni zazimovali zhruba 520.000 včelstev, tedy o 5000 méně než před rokem. V letošním roce se ale všeobecně očekává pokles produkce způsobený úhynem včel v zimních měsících. Celkem je nyní včelařů v České republice zhruba 47.000 tisíc.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down