Autor
Kategorie:
Nezařazené

Medvědi a vzteklina

Turisté v Tatrách na Slovensku musejí počítat již minimálně dvacet let s tím, že se mohou potkat s medvědem. Kromě možného poranění však hrozí i reálné nakažení vzteklinou. Nicméně dosud takováto setkání ve většině případů dopadnou dobře, medvěd se spokojí se svačinou, kterou včas prozřetelný turista odhodí.

V Čechách a na Moravě jsme si již pomalu zvykli na to, že zde více než dva roky vzteklina nebyla zjištěna a Mezinárodní úřad pro nákazy zvířat se sídlem v Paříži (OIE) naši republiku letos uznal za zemi vztekliny prostou. Slovensko i Polsko však vzteklinu na svém území zaznamenávají. Proto je zcela na místě být obezřelý i v případě setkání s medvědem. Ten jako predátor může být snadno nositelem viru vztekliny a může tak být nebezpečný nejen člověku, ale i domácím zvířatům. Vakcinovaný pes je pochopitelně před tímto nebezpečím chráněn.
Zejména v souvislosti s případem potrhání houbaře v Tatrách medvědem považujeme za vhodné upozornit nejen na nebezpečí napadení, ale i na riziko nakažení smrtelně nebezpečnou vzteklinou. Většinou není medvěd, který člověka napadne, odloven, aby byl vzápětí na vzteklinu vyšetřen. Proto je nutné, aby poraněný člověk absolvoval tzv. protirabické („protivzteklinové“) vyšetření, popřípadě se i podrobil léčení.
I z těchto důvodů proto pozor na medvědy!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *