29.10.2010 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Medvědi se na Slovensku objevují v blízkosti lidských sídel

Speciální sprej proti medvědům

V Českých zemích, tedy přesněji na Moravě či Slezsku, například v Beskydech či na Vsetínsku, je medvěd k vidění jen vzácně. Avšak na Slovensku jsou jejich počty nezanedbatelné. Zejména v těchto podzimních dnech se zde medvědi objevují častěji v blízkosti lidských sídel, kde shánějí něco k snědku, aby se vykrmili na dobu zimního spánku.
Setkání s medvědem ve volné přírodě nemusí být nic příjemného. Minulý týden byl na Slovensku zaznamenán případ, kdy medvěd napadl pracovníka sjezdovky na Skalnatém plese ve Vysokých Tatrách. Naštěstí to odnesl „jen“ pokousáním a škrábanci. Je tedy třeba, aby si podzimní turisté dali pozor, zejména v místech, kde se medvědi vyskytují. Ale tam jsou na tuto skutečnost upozorňováni. Na turistických cestách s tímto rizikem je dobré se proti všem zásadám pohybu v přírodě chovat hlučněji, medvěd je přirozeně plachý a raději unikne. Když jde o medvěda zvyklého pohybovat se v okolí lidí a vybírat odpadky z nádob k tomu určených, je pak jednou z možností duchapřítomně medvědovi něco hodit, například svačinu, a když se jí začne věnovat, nenápadně se rychle vzdálit.
Při náhodném nečekaném setkání opravdu může hrozit nebezpečí a poranění může být vážné. O výskytu medvědů v dané lokalitě mohou svědčit jeho značky, kterými si vymezuje své teritorium, například odrané stromy (oloupaná kůra do výše dospělého člověka) či trus, popřípadě charakteristické stopy. Při nečekaném setkání s medvědem může účinně pomoci i speciální sprej. Jeho účinnou složkou je capsacin, který způsobí dočasné opuchnutí sliznice očí, nosu a plic. Je k dostání ve speciálních obchodech i na Slovensku (více na info@selmy.cz. nebo info@slovakwildlife.org, http://www.medvede.sk/index.php?action=sprej).

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down