23.05.2018 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Metody a specifika odrohování koz

Kazatelová Z., Šimková I. Metody a specifika odrohování koz. Methods and specifics of dehorning in goats. Veterinářství 2018;68(5):350-354.

SOUHRN

Článek pojednává o metodách odrohování se zaměřením na kozy, které zahrnují chemickou, termickou metodu a amputaci. Metody jsou popsány zejména z pohledu provedení, bolestivosti a možných komplikací. Ideálně by se odrohovat měla již kůzlata ve věku do dvou až čtyř týdnů. Při zákroku by mělo být pravidlem použití analgesie, i když to současná legislativa u mláďat do věku čtyř týdnů nevyžaduje. V porovnání s telaty je analgetický účinek samotného lokálního znecitlivění u kůzlat nedostatečný. Jako nejméně vhodná metoda odrohování je, vzhledem na efektivnost a bolestivost, použití strangulačních gumových kroužků.

 

SUMMARY

Article discusses common methods used for dehorning and disbudding of goats. These methods include chemical, thermal methods and amputation. Methods are described particularly concerning their performance, painfulness and potential complications. Disbudding should be performed ideally in kids within two to four weeks of age. It should be an obligation to use proper analgesia during the procedure despite that national legislation does not require it for kids within four weeks of age. Compared to calves, the effect of local anaesthesia is insufficient in kids. Rubber strangulation rings are considered as the least effective, yet most painful method of dehorning.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down