15.07.2014 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mezi papoušky jsou oblíbené inteligentnější druhy

Větší a inteligentnější druhy, které jsou schopné se naučit opakovat více slov, jsou žádanější. Nejčastějšími domácími mazlíčky jsou stále andulky a korely.

Z inteligentnějších papoušků je nejžádanější žako, jeho cena se dlouhodobě pohybuje okolo 13 tisíc korun. Cenově jsou nyní dostupnější i největší z papoušků, arové. Nejčastěji chovaným je ara ararauna, jeho cena se pohybuje okolo 25 tisíc korun.
Z dostupných druhů papoušků, které si mohou lidé koupit v zahraničí, je nejdražší tricha orlí. Cena mláďat tohoto druhu se vyšplhala od 300 000 korun výše. Také papouška, jako je např. ara hyacintový, kakadu palmový nebo amazoňan rudoocasý, lze pořídit minimálně za čtvrt milionu korun. Chovatelé exotických ptáků nemusí ptáky povinně registrovat. Jejich počet se u nás odhaduje řádově na tisíce, avšak v posledních letech klesá. Důvodem je finanční i praktická náročnost chovu, který vedle pořízení samotných zvířat zahrnuje výstavbu chovných zařízení a jeho pravidelnou údržbu i náročnost jednotlivých druhů na potravu.
Povinnou registrací musí procházet chovatelé vlastnící druhy spadající do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o omezení obchodů s ohroženými druhy. Každý pták uvedený na tomto seznamu musí být označen pevným nesnímatelným kroužkem nebo čipem. Podle čipů jsou jedinci registrovaní s doklady původu. Všichni vzácní papoušci jsou evidováni v centrálním registru CITES spravovaném ministerstvem životního prostředí. Loni byl nejčastěji registrovaným druhem z této skupiny ara marakána, v tuzemském registru přibylo 128 jedinců. Celkově jich je evidováno 329, ale jedná se pouze o ptáky zaregistrované od roku 2004, kdy vznikl celostátní registr.
Dovoz a vývoz vzácných druhů papoušků je možný jen v rámci Evropské unie. Nutné je potvrzení veterinárního lékaře a proclení papoušků. U vzácných druhů je také nezbytný evropský registrační list a vývozní nebo dovozní povolení, které vydává ministerstvo životního prostředí na žádost chovatele.
Dovoz ptáků odchycených z volné přírody je do EU od roku 2004 zakázán. V České republice se vyskytují i druhy, které legální cestou nelze sehnat. Nejdražší a nejvzácnější je ara kobaltový, kterého vlastní pražská zoologická zahrada. Jeho cena je nevyčíslitelná, na černém trhu je mladý chovný pár dostupný v ceně asi čtyři miliony korun.*

Zdroj : www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down