05.10.2010 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mezinárodní konference o chovu a výživě hospodářských zvířat

Mistrovice 30. 9. 2010

V Mistrovicích na Orlickoústecku proběhla poslední zářijový den Mezinárodní konference o chovu a výživě hospodářských zvířat. Chov skotu má v naší republice budoucnost, jestliže se podaří postavit dostatek bioplynových stanic. Stanice využijí odpady z živočišné výroby a současně zemědělcům nahradí ztráty z produkce masa a mléka. V r. 2020 může být plošně rozmístěných po celé zemi 742 bioplynových stanic s výkonem 520 megawatt, což příznivě ovlivní chod tuzemského zemědělství. Bioplynové stanice vyrobí energii, kterou lze prodat. Pro energetiku lze vyčlenit 600.000 hektarů půdy. Energetika může vrátit zemědělství rovnováhu.
Farmáři by neměli i nadále zanedbávat propagaci českých potravin, kterou kdysi zahájilo označení Klasa. Podařilo se rozjet program Regionální potravina, na který letos ministerstvo zemědělství vyčlenilo 50 milionů korun. V jednotlivých krajích jsou podporovány místní výrobky.
Velkým úkolem zástupců zemědělců je vyjednat dotace i pro příští rok. Představenstvo Agrární komory se proto sejde 21. října, aby projednalo další postup.
Čeští farmáři vstoupili na evropský trh později než zemědělci původních členských států EU. Na dotacích z EU dostávají stále méně peněz. Úrovni dotací ve starých členských státech se mohou tuzemští farmáři přiblížit díky platbám od státu, známým také pod jménem top-up. Tyto platby letošním rokem končí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down