20.06.2007 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mezinárodní konference o nelegálním obchodu s ohroženými živočichy a rostlinami

19. –21. 6. 2007 Sychrov na Liberecku.

Pašování chráněných zvířat nebo výrobků z mrtvých živočichů nabylo ve světě v poslední době obrovských rozměrů a dostalo na třetí místo za pašování narkotik a pašování zbraní a výbušnin. Odborníci z Evropy a z Ameriky si v Sychrově vymění důležité zkušenosti s nasazováním služebních psů při pátrání po vzácných zvířatech a rostlinách, uvedených na seznamu CITES.
Třídenní sychrovské konference se zúčastní celníci z ČR, Itálie, Nizozemska, Rakouska, Švédska, Estonska, Lotyšska, Německa, Litvy, Velké Británie, Belgie, Francie, Slovenska, USA a pravděpodobně také z Ekvádoru. Na konferenci budou přítomni také představitelé Světové celní organizace z Bruselu a zástupci sekretariátu CITES při Organizaci Spojených národů v Ženevě.
Praktické ukázky předvedou se svými psy tři psovodi - z ČR, Velké Británie a z Nizozemska.
Washingtonskou úmluvu (CITES) z roku 1973 podepsalo zatím 169 států světa. Ve třech samostatných kapitolách je seznam rostlin a zvířat, s nimiž se zakazuje obchodovat anebo jsou ohrožená. V současné době na seznam patří zhruba 25.000 druhů rostlin a 4000 druhů zvířat. Mezinárodní konference se bude zabývat také záchrannými centry, kam se předávají nalezená pašovaná zvířata. Čeští celníci v minulosti odhalili nelegální obchodování s hady, želvami, ještěry, obojživelníky, kožešinovými zvířaty a s jejich preparáty. Na letišti v Ruzyni jim v boji proti pašování ohrožených zvířat pomáhají dva speciálně vycvičení psi – špringršpanělové; letos u pašeráků objevili mořské korály a koníky.
V ČR hrozí pachatelům za pašování chráněných zvířat nebo rostlin vězení se sazbami do tří, pěti a osmi let. Nejpřísnější tresty udělují soudy členům mezinárodních gangů zaměřených na nelegální obchody s kriticky ohroženými živočichy nebo rostlinami. Chráněné druhy nejčastěji mizí kvůli ničení přírody v oblastech, kde se vyskytují; pašeráci jsou druhou nejčastější příčinou jejich vymírání.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down