15.10.2002 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MfD: Muži ministra zemědělství mají za sebou aféry

Na ministerstvu zemědělství se po příchodu nového ministra Jaroslava Palase objevila pozoruhodná sestava úředníků. Jeden z nich je stíhán za tunelování Komerční banky, další vymítal čarodějnice na ministerstvu pro místní rozvoj a jiní jsou bezprostředně spojeni s Miroslavem Šloufem. Píše to včerejší Mladá fronta Dnes.

Zatímco ostatní členové vlády se snaží úředníků spojovaných s různými aférami z dob Zemanovy vlády zbavit, ministr Palas je jimi obklopen. Petr Krejčí, ředitel kabinetu ministra, stejnou funkci vykonával u bývalého ministra pro místní rozvoj Petra Lachnita. Podle MfD proslul údajně náklonností k okultním vědám a kromě toho se podepsal na nevýhodném pronájmu lukrativních prostor v centru Prahy (dům s luxusní restaurací a hotelem), které Lachnit těsně před svým odchodem pronajal soukromé firmě za cenu bytu. „Částečně jsem se na tom pronájmu podílel, ale už si na to přesně nevzpomenu. Vím, že se podmínky smlouvy nějak měnily, ale nedokážu už zpětně posoudit jak. Navíc nevím, jestli o tom můžu bez svolení bývalého zaměstnavatele mluvit," říká k tomu Krejčí.
Asistentem ministra Palase se stal podnikatel Vojtěch Slówik. Ten je bývalým tajemníkem ÚV SSM, kde se seznámil s Miroslavem Šloufem. Naposledy působil jako poradce bývalého místopředsedy Poslanecké sněmovny Františka Brožíka. „Pan Slówik rozumí myslivosti, a to je důvod, proč je tady. Kromě toho má organizační schopnosti," cituje MfD ministra zemědělství. Slówik se kromě jiného podílel na vymáhání státních dluhů, figuruje i v případu, kdy Komerční banka přišla těsně před privatizací během transakce s nesplacenými úvěry téměř o miliardu korun, uvádí deník.
Na přípravě nové Pozemkové banky se podílí bývalý předseda dozorčí rady Komerční banky Pavel Ševčík. Toho policie stíhá v souvislosti s osmimiliardovým tunelem Baraka Alona v KB. Palas však tvrdí, že o Ševčíkově stíhání vůbec nic neví. Sám Ševčík říká, že je nevinný a svou práci pro Palase zlehčuje argumentem, že v nově vznikající Pozemkové bance nebude mít žádnou funkci.
Na ministerstvo zemědělství se vrátil také bývalý šéf Pozemkového fondu Karel Mach. Ten podle MfD čelil podezření, že využil svého postavení a obešel zákony, když získal nemovitosti, které byly předtím v majetku fondu. Z bývalého Šloufova týmu poradců na ministerstvu dále najdeme Magdalenu Hrabánkovou, matku posledního šéfa SSM Martina Ulčáka (taktéž Šloufova přítele) nebo bývalou ľoufovu sekretářku Editu Drápalovou, která se stala vedoucí protokolu ministra zemědělství.
Zdroj: MfD, ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down