K dnešnímu dni se ruší mimořádná opatření kolem Týna nad Vltavou a Mirochova na Jindřichohradecku.
Minulý týden již byla zmírněna nařízení ve všech pěti oblastech, s výskytem labutí, které uhynuly na virus H5N1. Lidé v ochranných zónách mohli opět vypustit drůbež z drobnochovů do venkovních výběhů, venčit psy bez vodítka a drůbežárny převážet vykrmené brojlery či kuřata na porážku.
Pokud tento týden nebudou nalezeni uhynulí pozitivní ptáci, 9. května se zruší mimořádná opatření v lokalitách kolem Hluboké nad Vltavou, Českých Budějovic a Orlíka.
Základem mimořádných opatření je stanovení pásma ochrany a dozoru o poloměru tři a deset kilometrů od místa nálezu nakaženého ptáka. Obce musejí v obou zónách provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata. Chovatelé nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu. V území kolem nálezu platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva a omezení vstupu lidí do drůbežáren; automobily musí do areálů chovů vjíždět přes dezinfekční rohože. U Mirochova a Týna nad Vltavou se z důvodu zavedení opatření žádný nakažený pták nevyskytl. Mimořádná opatření vydaná Státní veterinární správou pro velkochovy, například zasíťování, platí nadále.
Státní veterinární správa počítá v dohledné době i se zmírněním celorepublikových mimořádných opatření, jejichž součástí byl mimo jiné zákaz venkovního výběhu v podnikatelských chovech drůbeže nebo zákaz trhů a výstav ptáků.
Přestože opatření na dvou místech jižních Čech skončila, lidé by měli dál hlásit podezřelé úhyny ptáků. Veterinárním lékařům také skončila povinnost kontroly dodržení stanovených nařízení; celkem byly uděleny čtyři pokuty, které byly ze začátku řešeny pouze domluvou, ale uvedené případy byly extrémy.
Poslední případ nákazy virem ptačí chřipky byl v ČR potvrzen před třemi týdny, od té doby nepřibyl žádný. Od prvního nálezu veterinární lékaři vyšetřili kolem 300 ptáků, z toho 75 labutí. Nejvyšší počet uhynulých ptáků byl hlášen na Českobudějovicku, Písecku, Jindřichohradecku a Táborsku. Není vyloučeno, že se ptačí chřipka může znovu objevit s příchodem chladného a sychravého počasí.
Jižní Čechy je riziková lokalita, co se týče volně žijícího ptactva. Laboratorními testy byl v ČR prokázán virus H5N1 u 12 labutí, nákaza nebyla zjištěna v žádném chovu. Celkem bylo v ČR vyšetřeno zhruba 2300 uhynulých ptáků a drůbeže.
Čtyři pozitivní labutě byly nalezeny ve Vltavě přímo v Českých Budějovicích, tři v nedalekých Bavorovicích, dvě na Hluboké a po jedné v Týně nad Vltavou, Mirochově na Jindřichohradecku a na Orlické přehradě. Labutě zřejmě pocházely z jednoho hejna, které se usadilo ve Vltavě v Českých Budějovicích.