07.01.2002 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mimořádná opatření nejsou nijak mimořádná

Po téměř všech zemích EU byla diagnostikována klusavka u ovcí i v naší republice. V posledních dvou letech to bylo ve Francii, Holandsku, Španělsku, Velké Británii a Severním Irsku, Itálii, Rakousku a Řecku. Nyní byl u nás zjištěn jeden případ - jedna ovce původem z dovozu, a to masného plemene texel.

V Evropě je tato nemoc známa téměř 300 let a dosud nebyl popsán případ, že by v nějaké formě byla přenosná na člověka. Proto také přijatá mimořádná opatření nejsou drastická, jako v případě výskytu nemoci šílených krav.
Poražen bude z diagnostických důvodů pouze jeden kus – potomek nemocné ovce. Dotyčný chov, stejně i jako chovy, kam směřovala odsud plemenná zvířata, bude od 8. 1. tzv. uzavřen. To znamená, že se povoluje přemísťovat zvířata pouze do chovů se stejnou nákazovou situací nebo na porážku. Přitom je nutné zdůraznit, že v tomto případě je domácí porážka zvířat starších 12 měsíců možná jen na jatkách. Všechny dotyčné chovy budou minimálně každé 3 měsíce kontrolovány inspektory příslušných okresních veterinárních správ; toto opatření, stejně jako „uzávěra“ těchto chovů bude platit do odvolání.
Vyšetřena na klusavku musejí být všechna zvířata uhynulá a utracená starší 12 měsíců a normálně poražená nad 18 měsíců. To vše na náklady státu, jak přislíbil ministr zemědělství, to znamená v praxi posléze z rozpočtu Státní veterinární správy ČR.
V případě zjištění dalšího případu pak bude dotyčné zvíře spáleno a další kroky organizuje příslušná okresní veterinární správa.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down