18.02.2011 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mimořádná veterinární opatření vakcinace proti katarální horečce ovcí

Letos se již čtvrtým rokem vakcinují přežvýkavci, tj. zejména skot a ovce proti katarální horečce ovcí. Jelikož se již nevyskytl další případ tohoto onemocnění, nebude po dokončení jarní vakcinace v nařízené vakcinaci pokračováno.
Vzhledem ale k možnému obchodování se zeměmi, kde negativní „zkušenost“ s katarální horečkou neměli a požadují, aby byla zvířata vakcinována, umožňuje nyní SVS ČR, aby takovíto chovatelé mohli zvířata vakcinovat, a k tomu je nezbytná forma Nařízení Státní veterinární správy – mimořádná veterinární opatření.
Plné znění tohoto nařízení je na stránkách www.svscr.cz, je zveřejněno Českým rozhlasem a je vyvěšeno na úřední desce Ministerstva zemědělství.
Stručně lze z těchto mimořádných veterinárních opatření citovat:
Chovatelům ovcí a koz v uzavřeném pásmu pro katarální horečku ovcí, které tvoří celé území České republiky, se povoluje očkování proti viru katarální horečky ovcí sérotypu 8 za účelem obchodu za následujících podmínek:
K očkování a přeočkování může být použita pouze registrovaná inaktivovaná vakcína. Očkování provede soukromý veterinární lékař a zvířata musí být v den očkování klinicky zdravá. O provedeném očkování učiní záznam do evidence. Chovatel mláďat narozených od očkovaných matek zajistí neprodlené vedení evidence těchto mláďat po dobu 90 dnů od jejich narození. V případě přemístění těchto mláďat informuje chovatel písemně příjemce o tom, že zvířata pocházejí od očkovaných matek. To se týká i přemístění očkovaných zvířat, je třeba předat písemné údaje o datu provedeného očkování a názvu očkovací látky.
V uzavřeném pásmu pro katarální horečku ovcí, které tvoří celé území České republiky, se povoluje očkování proti viru katarální horečky ovcí sérotypu 8 chovatelům přežvýkavců v ZOO určených k obchodu a chovatelům farmově chované zvěře určené k obchodu za prakticky stejných podmínek, a to, že lze použít pouze registrovanou inaktivovanou vakcínu. Zdravá zvířata očkuje veterinární lékař a učiní záznam do evidence chovatele. A chovatel v případě přemístění očkovaných zvířat na jiné hospodářství musí o těchto skutečnostech informovat příjemce.
Chovatelům ovcí a koz, kteří v souladu s přílohou III částí A bodem 5 nařízení (ES) č. 1266/2007 přemístí zvířata očkovaná proti viru katarální horečky ovcí na území ČR z jiných členských států EU nebo dovezou zvířata očkovaná proti viru katarální horečky ovcí ze třetích zemí na území ČR, se nařizuje zaznamenat údaje o očkovaných zvířatech do evidence chovatele, v případě přemístění očkovaných zvířat na jiné hospodářství, písemně informovat příjemce o tom, že jsou zvířata očkována. A zajistit neprodlené vedení evidence mláďat narozených od očkovaných matek po dobu 90 dnů od jejich narození. V případě přemístění těchto mláďat na jiné hospodářství informovat písemně příjemce o tom, že zvířata pocházejí od očkovaných matek.
Určitě je dobré doplnit, že chovatelé, kteří přijali očkovaná zvířata, musejí provést písemný záznam do vlastní evidence. A příjemce mláďat narozených od očkovaných matek musí zajistit neprodlené vedení evidence těchto mláďat po dobu 90 dnů od jejich narození. V případě přemístění těchto mláďat na jiné hospodářství informuje chovatel písemně příjemce o tom, že zvířata pocházejí od očkovaných matek.
Toto nařízení Státní veterinární správy ČR o mimořádných veterinárních opatřeních v souladu s ustanovením § 76 odst. 4 veterinárního zákona nabývá platnosti dnem jeho vyhlášení; za den jeho vyhlášení se považuje den jeho vyvěšení na úřední desce Ministerstva zemědělství ČR, a to je 16. 2. 2011.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down