26.11.2002 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mince jsou pro krokodýly toxické

Pomocí gastroskopu se chystají veterinární lékaři v brněnské zoologické zahradě vytahovat mince z krokodýla Dudyna, které návštěvníci naházeli do jeho výběhu pro štěstí. Na otravu mědí uvolňující se z mincí, jež krokodýli spolykali, uhynula již samice Etna.

Smrtí Etny se zabývali kromě toxikologů i numismatici. Zjistili, že zvíře mělo v těle čtrnáct měděných mincí v celkové hodnotě 9 korun a 60 haléřů. Peníze byly vyrobeny v letech 1964 až 1979. Výběh krokodýlů je přitom v poslední době chráněn skleněnými stěnami. „Samice měla všechny vnitřní orgány poškozené,“ řekl deníku Mladá fronta DNES MVDr. Stanislav Mazánek. „Okamžitě jsme mu podali neutralizační léky,“ uvedl Mazánek. Dudyn má nyní předepsán klid, protože sebemenší stres může být pro oslabený organismus posledním. Po uhynutí družky propadl krokodýl stejné apatii jako Etna krátce před smrtí.
Brněnský případ zřejmě pomůže ostatním zoologickým zahradám, protože dosud odborníci nevěděli, jak mohou kovové peníze krokodýlům ublížit a jaké množství mědi je pro dravce smrtelné.
Zdroj: MfD

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down