23.02.2018 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Minimlékárny na Vysočině

Drobných zpracovatelů mléka a masa na Vysočině přibývá. Faremních mlékáren je registrováno 29, provozů na porcování masa celkem 78.

Automatů na prodej syrového mléka ubývá, v porovnání s boomem před osmi lety je jich poloviční počet. Při kontrole malých provozů nebyly veterinárními lékaři zjištěny výrazné problémy. V minulém roce proběhla celostátní akce s odběry vzorků v těchto zařízeních, s uspokojivými výsledky. Na Vysočině, kde zemědělci chovají nejvíc skotu a prasat v ČR a produkují největší množství mléka, vykonává veterinární správa dozor ve více než 1300 potravinářských provozech. Loni bylo provedeno více než 2700 kontrol zaměřených na potraviny živočišného původu. Nedostatky byly zjištěny pouze v pěti procentech, např. nedodržování správné výrobní a hygienické praxe.

Na rezidua cizorodých látek v potravinách, pesticidů, těžkých kovů, antibiotik a barviv, bylo odebráno 800 vzorků. Veterinární správa zakázala ve 12 případech uvedení živočišných produktů do oběhu, sedm zákazů se týkalo pstruhů. Na Vysočině je 36 jatek na červené maso, druhý nejvyšší počet v Česku po Středočeském kraji. Celkem je 13 provozů velkých a 23 menších. Před porážkou musí projít každé zvíře veterinární prohlídkou. Loni bylo Vysočině poraženo 276 000 kusů prasat a skotu, 1000 ovcí a koz.

Při exportu do zemí mimo Evropskou unii certifikovali loni úřední veterinární lékaři na Vysočině 40 zásilek masa a masných výrobků vážících 679 tun a 130 zásilek mléka a mléčných výrobků o hmotnosti 3074 tun. Tento objem je v posledních třech letech nižší kvůli ruskému embargu na dovoz potravin z EU. Export zvířat, především skotu, se na Vysočině od roku 2015 zvýšil. Poptávka po jednodenních kuřatech a násadových vejcích byla loni vyšší. Vyvážela se i jatečná prasata. Veterinární správa loni kontrolovala 1503 zásilek zvířat obchodovaných na unijním trhu a 219 zásilek do zemí mimo EU, hlavně Turecka.*

Zdroj : www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down