Ministerstvo navrhuje myslivcům: „Lovte divoká prasata po celý rok“

Počty divokých prasat i při intenzivním lovu rapidně vzrůstají. Ministerstvo navrhuje novelu vyhlášky, podle níž mohou být loveni divočáci i s bachyněmi a selaty celoročně. Doposud se mohly lovit od srpna do konce ledna. Vyhláška, která je na webu vlády, povoluje také delší dobu lovu muflončat, kolouchů a daňčat.

Divokým prasatům se změnil způsob života, doba páření od listopadu do ledna se nyní rozšířila na celý rok. Přemnožená divoká prasata způsobují každoročně miliardové škody na zemědělských plodinách.
Navíc dochází k nehodám na silnicích při kontaktu se zvířetem. Pokud má dojít k redukci počtu divokých prasat, předpokládá se jejich pokles na 200 tisíc kusů ročně. V roce 2012 bylo v naší republice uloveno 185 tisíc kusů. Divoká prasata loví drobnou zvěř, koroptve, bažanty, zajíce a srnčata. Stavy bažanta klesly od roku 2002 do roku 2014 o 30 procent, zajíce polního o 35 procent. Divočáci mohou napadnout člověka, i když mu nezpůsobí zranění.
Resort ministerstva žádá v novele prodloužení doby lovu bažanta obecného pomocí dravců. Nyní místo od září do konce roku až do konce ledna. Prodloužení lovu nebude mít negativní dopady na přirozenou populaci těchto zvířat.
Škody působí podle ministerstva
také laně a kolouši, mláďata by mohla být lovena od srpna do konce března. V současnosti lovecká sezóna končí v půlce ledna.

Změny budou platit od vyhlášení ve Sbírce zákonů. Připomínky bude ministerstvo akceptovat do září.  Vláda schválila v březnu opatření, které umožňuje myslivcům rozmísťovat více zařízení na odchyt divokých prasat. Dříve bylo možné umístit jedno zařízení na 250 hektarů honitby, podle nové úpravy je možné nastražit jedno zařízení na 150 hektarů honitby.*

Zdroj: www.ctk.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *