30.08.2004 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo očekává pokles produkce vepřového

Nižší stavy prasat v tuzemsku jsou příčinou toho, že domácí produkce vepřového masa podle odhadu ministerstva zemědělství letos meziročně klesne asi o tři procenta na 561 tisíc tun živé hmotnosti. Podle předsedy Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jana Veleby se pokles produkce prasat projevuje v celé Evropě.

V situační a výhledové zprávě MZe se uvádí, že kvůli úbytku prasnic se také zřejmě narodí méně selat. V Česku letos proti loňsku klesly stavy prasnic na 250 z 283 tisíc kusů. Snížení je způsobeno nerentabilitou výroby, kdy řada malých a středních chovatelů výrobu vepřového ukončila, protože až do května byl chov vepřů po dobu zhruba 19 měsíců ztrátový.
Produkce vepřového klesla mírně již loni na 576 tisíc tun živé hmotnosti z úrovně kolem 584 tisíc tun, na které se držela v letech 2000 až 2002. V loňském roce se podle MZe zvedl dovoz a ztížily odbytové možnosti na domácím trhu. Ve spotřebě se přitom projevila stagnace.
Loni byla průměrná výkupní cena asi 30 korun. Letos v lednu a únoru cena spadla ke 25 korunám a až s blížícím se vstupem do EU se začala zvedat. Nyní chovatelé prodávají prasata za 37 korun za kilogram.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down