21.06.2018 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo vyplatilo náhrady ztrát za africký mor prasat

Ministerstvo zemědělství vyplatilo na náhrady související s africkým morem prasat (AMP) na Zlínsku přes 17,7 milionu korun. Zemědělské podniky, myslivecké a honební společnosti a uživatelé honiteb získaly finance na základě podaných žádostí.

Náhrady jsou vypláceny podle veterinárního zákona především na náklady spojené s vybudováním a udržováním pachových a elektrických ohradníků a likvidaci ulovených a nalezených uhynulých prasat ze zamořené oblasti v kafileriích.
Ministerstvo vydalo 716 rozhodnutí, kterými byly žadatelům přiznány náhrady za téměř 21,6 milionu korun. Právní moci nabylo prozatím 643 rozhodnutí.
Za zástřel 2872 divočáků dostali myslivci náhradu ve výši téměř šesti milionů korun. Pomocí náhrad je financován nákup kafilerních boxů, dezinfekčních prostředků a pracovních pomůcek. Náhrady poskytuje ministerstvo v souvislosti s nařízenou prohlídkou honebních pozemků na jaře, při vyhledávání uhynulých divočáků. Úhrady ztrát ve výši skoro 5,2 milionu korun byly vyplaceny i zemědělcům, kteří na základě loňských mimořádných veterinárních opatření nemohli na vybraných polích sklidit část úrody kukuřice, obilovin, řepky a sóji.
V tuzemsku se africký mor prasat objevil poprvé loni v červnu, na okraji Zlína. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města dosud potvrdili veterinární lékaři africký mor prasat u 213 uhynulých, zastřelených nebo odchycených divokých prasat. Do chovů se nákaza nerozšířila.*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down