24.04.2013 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona o myslivosti

Navrhované změny mají přinést lepší spolupráci mezi zemědělci a myslivci a větší zapojení zemědělců do myslivosti

Novela zákona o myslivosti řeší přemnožení některých druhů zvěře, především divokých prasat a jelenů. Množství škod v lesích narůstá, zemědělci se snaží komunikovat s mysliveckými organizacemi a přesvědčit je o nutnosti problém řešit.

Podle odhadu Agrární komory činily před dvěma roky roční škody na zemědělských plodinách 3,5 miliardy korun, v roce letošním jsou škody několikanásobně vyšší. Novela nebude měnit minimální výměru honiteb. Podle návrhu, který ministerstvo chystá, by plán mysliveckého hospodaření v honitbách nově musel majitel pozemku písemně schválit nájemcům. Návrh rozšiřuje také okruh osob oprávněných k odstřelu zavlečených druhů zvířat. Nově by tuto možnost měli mít uživatelé honitby a osoby, kterým vlastník pozemku vydal povolenku. Až dosud mohla škůdce střílet pouze myslivecká stráž. 
Novelizace má také zliberalizovat pravidla pro užívání honiteb. Honitbu by si měla mít do budoucna možnost pronajmout i taková právnická osoba, která nemá myslivost v předmětu činnosti, což nebylo dosud možné. Pokud jde o větší zapojení zemědělců do myslivosti, novela zakotvuje možnost přenést práva spojená se členstvím v honebních společenstvech na nájemce pozemku. Novela zároveň prodlužuje lhůtu pro uplatňování nároků na náhradu škod způsobených zvěří ze současných 20 dní na tři měsíce. Státní správa má nově získat možnost řešit nečinnost uživatelů honiteb.

Zdroj: www.ctk.cz 
 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down