01.12.2008 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministr Martin Bursík udělil letos sedm ocenění

Ekologičtí ministři předávají každoročně ocenění osobnostem či organizacím z řad vědců, umělců, nevládních organizací či podnikatelské sféry, které se vyznamenaly mimořádným přínosem pro životní prostředí

Cenu ministra životního prostředí získal za dlouholetý výzkum v oblasti zoologie a zejména za vynikající popularizaci vědy a ochrany prostředí autor nedávno vydaného unikátního encyklopedického díla Národní parky Evropy Miloš Anděra.
Za budování moderní zoologické zahrady a její neustálé zkvalitňování převzal v Betlémské kapli v Praze cenu v podobě vázy od architekta Bořka Šípka ředitel pražské zoo Petr Fejk, který přestavěl a zmodernizoval park po povodních v roce 2002. Ocenění získal mimo jiné i za to, že pomohl k nárůstu návštěvníků zahrady, ve které organizuje atraktivní vzdělávací programy.
Cenu obdržel také autor a spoluautor více než stovky odborných textů a tvůrce vysokoškolských a středoškolských učebnic Martin Braniš, který pracuje na projektech týkajících se zejména znečištění a kvality ovzduší. Ministr ho ocenil za celoživotní pedagogickou, vědeckou a publikační činnost.
Ministr udělil cenu rovněž Stevu Lichtagovi, tvůrci ekologických filmů, jenž za svůj snímek Zajatci bílého boha obdržel také hlavní cenu festivalu Ekofilm 2008. Za mezinárodně uznávaný přínos v oblasti zoologických institucí a ochrany zvířat získal ocenění bývalý ředitel chomutovského zooparku a nynější předseda poslaneckého klubu Strany zelených Přemysl Rabas. Vázu si odnesl i pedagog působící v současnosti na texaské univerzitě Radim Šrám. Cenu získal za průkopnické dílo o vlivu rizikových látek, například jemného polétavého prachu, na zdraví člověka.
In memoriam obdržel ministrovo ocenění jeden z největších českých zoologů Zdeněk Veselovský, který se zasloužil o záchranu ohrožených druhů zvířat, zejména pak koně Převalského.
Certifikáty Ekologicky šetrný výrobek dostaly společnosti 3M Česko a Kampi Office za výrobu kancelářských potřeb z recyklovaného papíru. Ocenění Ekologicky šetrná služba získala nezisková organizace Centrum Veronika Hoštín a evropskou ekologickou značku EU Květina si odnesl plzeňský hotel Irida.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down