Ministr zemědělství chce prosadit omezení dovozu drůbeže

a udržet produkci drůbežího masa v ČR.

Do dvou až čtyř týdnů by měla Česká republika prosadit u Evropské komise omezení dumpingových dovozů kuřecího masa ze zemí EU, kde propukly obavy z ptačí chřipky. Díky tomu by se v ČR měla udržet současná produkce drůbežího masa. Členské země EU, kde propukla obava z ptačí chřipky, se snaží vyvážet drůbež do států, kde je zatím spotřeba velmi dobrá. Nejobávanějším příkladem je Itálie, kde lidé konzumují místo kuřat mořské ryby a snaží se zbavit své produkce za dumpingové ceny v ČR. Je možné, zejména celními bariérami, omezit tento dovoz do tří let po vstupu do EU, nejdéle tedy do 1. května 2007.
Příliv italských dovozů, meziročně roste o desítky procent. Dalšími výraznými dovozci jsou Poláci a Brazilci, snaží se také Francie a Nizozemsko. Za leden se k nám dovezlo 5651 tun drůbežího masa, což je o 16 procent více oproti celoročním měsíčnímu průměru loňska.
Farmářská cena za kuřata poklesla od začátku roku o dvě koruny na kilogram. Řada firem musela zlevnit pod výrobní náklady. Chovatelé kuřic i jednodenních kuřat, ale i zpracovatelé masa nyní zaznamenávají měsíční ztráty blížící se 100 milionům korun. Pokud by se situace zhoršovala, postihlo by to celé zemědělství, neboť drůbežárny jsou po chovatelích prasat druhým největším odběratelem krmného obilí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *