24.03.2009 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mléčné kvóty se v EU nebudou měnit

Podle rozhodnutí EU budou kvóty na mléko zrušeny až v r. 2015

Evropská komise, české předsednictví EU a většina dalších členských států se staví proti možnosti, že by se v EU mohly kvůli propadům cen mléka měnit dohodnutá pravidla týkající se kvót na produkci mléka. Některé státy požadují v souvislosti s propadem výkupních změny pravidel.
EU loni na podzim rozhodla, že kvóty na mléko budou zrušeny v roce 2015. Ceny, které dostávají producenti za mléko, se v posledních měsících kvůli snižování poptávky a nárůstu konkurence ze zahraničí výrazně propadly. Proti vrcholu, který byl předloni na podzim, klesly zhruba o polovinu. Brusel už kvůli této situaci přistoupil k určitým opatřením - třeba k podpoře vývozu mléčných výrobků do třetích zemí.
Pozastavení růstu kvót by mělo umožnit, že na trhu nebude tolik mléka, což by mělo vést k navýšení ceny.
Ministr zemědělství, P. Gandalovič, jednal s kolegy kromě situace na trhu s mlékem také o širších dopadech současné vážné hospodářské krize na zemědělství. Ta se projevuje tím, že se snižuje poptávka a farmáři nemají přístup k úvěrům, ale náklady jim neklesají.
“Zatímco zemědělství má výhodnější situaci v tom, že požívá určité záchranné sítě v podobě přímých plateb společné zemědělské politiky, na druhé straně dopady do tohoto sektoru jsou velmi vážné, především právě z hlediska možného omezení financování ze strany bank. Očekává se, že v dlouhodobém horizontu poptávka po zemědělských produktech opět poroste“ uvedl ministr.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down