22.07.2008 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mlékárny požadují náhradu

Nejistý program „školní mléko“

V případě zrušení programu „školní mléko“, budou mlékárenské společnosti pravděpodobně žádat od státu náhradu škody. Mlékárny totiž investovaly do výroby 100 milionů korun. V případě zrušení programu, budou následovat soudní žaloby o náhradu škody a protože se jedná v některých případech o zahraniční vlastníky, není vyloučena ani mezinárodní arbitráž. Ministerstvo zemědělství ukončí národní podporu a od příštího roku dotace na školní mléko bude poskytovat pouze Evropská unie, ale jen 8 – 15% z ceny výrobku. Dosud dotace pokrývaly až polovinu ceny. Důvodem jsou škrty ve státním rozpočtu pro resort zemědělství, který musí ušetřit téměř pět miliard korun.
Právní normy stanoví pro každý subjekt podmínky zapojení do programu. Schválení subjektu není časově omezeno a právně zaručuje účast v programu. Na tomto základě mlékárenské společnosti přistoupily k investicím do výroby, technologie a distribuce výrobků do škol.
Potravinářská komora minulý týden s návrhem na zrušení dotací na mléko ve školách vyjádřila nesouhlas, neboť podobné opatření by mělo nepříznivý dopad na úspěšnost čerpání peněz z EU, která na tyto programy finančně přispívá přibližně 20 miliony korun ročně.
Postoj Evropské komise je nadále pozitivní. Hodlá podporu mléčných výrobků do škol ještě zvýšit. Dosud žáci ve školách dostávali za zvýhodněné ceny především mléko. Nově bude EU přispívat i na sýry, kefír a jogurty.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down