25.07.2003 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mnozí zemědělci nemají na likvidaci kadáverů

Asanační ústavy v důsledku zákazu používání masokostní moučky zvýšily od července ceny za likvidaci kadáverů a chovatelé nemají peníze na zaplacení. Zadlužení zemědělci nemají podle ředitelky okresní agrární komory Marie Brodinové s asanačními ústavy ze zákona dohodnuté smluvní ceny a na jednostranné návrhy podniků nemohou přistoupit.

"Nemají od nich předloženou kalkulaci nových cen. Z tohoto důvodu může dojít k totálnímu kolapsu zákonného systému likvidace kadáverů," upozornila Brodinová. Zemědělci z Havlíčkobrodska chtějí po veterinářích výjimku, aby v případě nutnosti mohli uhynulá zvířata, která nebudou do 24 hodin odvezena do asanačního ústavu, zlikvidovat zahrabáním.
„Může se stát, že uhynulá zvířata zůstanou ležet v zemědělských podnicích a stanou se zdrojem šíření nebezpečných nákaz," řekla.
Podle ředitele veterinární správy kraje Vysočina Jiřího Šulce nová vyhláška neřeší situaci, kdy podnik odmítne kadáver odvézt z důvodů nezaplacení za svoz a neškodné odstranění. "Dojde-li ke krizové situaci v kraji Vysočina ve svozu kadáverů, požádám ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR o stanovisko a pomoc," ubezpečil Šulc.
Záhraboviště by mohlo být podle návrhu využito především v případě zvířat nemocných nebo podezřelých z nebezpečné nákazy. Vytipování a zřízení záhrabovišť není plně v kompetenci orgánů veterinární správy, upozornil. Jejich vybudování by po souhlasu vlastníka pozemků, musel povolit příslušný stavební úřad, upozornil.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down