18.10.2017 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Monitoring Aujeszkyho choroby

Monitoring nákazy probíhá od 10. 10. 2017 na celém území ČR mimo zamořenou oblast africkým morem prasat a mimo zónu s intenzivním odlovem.

Lovci za odevzdaný vzorek náleží zástřelné, které bude vyplaceno krajskou veterinární správou po obdržení informace o příjmu vzorku k laboratornímu vyšetření od SVÚ. Státní veterinární správa zahájila minulý týden monitoring Aujeszkyho choroby prasat u odlovených kusů divokých prasat na území ČR. Poslední dlouhodobý monitoring výskytu této nákazy v populaci divokých prasat byl ukončen v roce 2013. Pravidelný monitoring je jedním z důležitých nástrojů pro udržení příznivé nákazové situace v zemi.

Aujeszkyho choroba je nebezpečná nákaza přenosná na více druhů zvířat. Prase je považováno za přirozeného hostitele a může tuto infekci přežít. Nákaza je přenosná na skot, ovce, kozy, psy, kočky, králíky i na volně žijící živočichy, u kterých vyvolává nesnesitelný pruritus a následný úhyn. Z výsledků monitoringu uskutečněného v letech 2011 až 2013 bylo zjištěno, že pozitivní je v jednotlivých regionech v průměru zhruba třetina divokých prasat. To znamená, že v průměru každý třetí divočák přišel do styku s virem a má proti němu protilátky.

Česká republika má status země prosté Aujeszkyho choroby týkající se chovů domácích prasat. Poslední případ této nákazy u hospodářských zvířat se vyskytl v malochovu v Nové Vsi v okrese Benešov v březnu 2004. Pro člověka není tato nákaza nebezpečná.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down