04.12.2007 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Monitoring zdravotního stavu chované drůbeže

S rizikem aviární influenzy budeme muset opět počítat.

V rámci monitoringu, sledování zdravotního stavu chované drůbeže, odebraly od počátku roku orgány státního veterinárního dozoru 523 vorků z chovů slepic, 532 vzorků z chovů krůt, 855 vzorků z chovů kachen, 580 vzorků z chovů hus a 225 vzorků od divokých kachen a 409 vzorků od ulovených kachen. K tomu lze ještě přičíst 630 vyšetření uhynulých volně žijících ptáků. V žádném případě nebyla zjištěna přítomnost viru ptačí chřipky. Ve vyšetřování se nadále pokračuje.
V uplynulých dnech se aviární influenza objevila v Polsku a Rumunsku, v ČR však zatím nikoli. Proto je vhodné připomenout chovatelům, že je nutné věnovat pozornost zdravotnímu stavu chované drůbeže a hlásit místně příslušným krajským veterinárním správám každou podezřelou změnu zdravotního stavu, to znamená každý pokles snášky, vyšší úhyny či snížený příjem potravy. To je obsaženo v Mimořádném veterinárním opatření ze 4. 9. 2007, které je v plném znění na webových stránkách Státní veterinární správy ČR www.svscr.cz; zejména jde o článek 3, kde je výslovně zmíněna povinnost chovatelů podnikatelů hlásit místně příslušné krajské veterinární správě pokles v příjmu potravy a vody u chované drůbeže o více než 20 % nebo pokles snášky o více než 5 % po dobu delší než 2 dny, nebo úmrtnost vyšší než 3 % týdně.
Vzhledem ke zkušenostem z výskytu ptačí chřipky v chovech drůbeže v ČR, které byly zaznamenány na počátku letošního roku, nelze brát riziko vzplanutí této nákazy na lehkou váhu. Nedodržení hygieny, zákazu vstupu nepovolaných osob do chovů, to vše by mohlo přinést chovatelům problémy. Proto je zejména nyní vhodné apelovat na chovatele, aby svým chovům drůbeže věnovali náležitou pozornost.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down