26.05.2011 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mor skotu eradikován

V rámci zasedání OIE, Světové organizace pro zdraví zvířat (Organisation International des Epizooties) byl dnes 25. 5. v Paříži prohlášen mor skotu za celosvětově eradikovanou nákazu. To je s ohledem na nebezpečnost této nákazy celosvětový úspěch veterinární medicíny. OIE tak potvrdila stanovisko FAO (Organizace pro výživu a zemědělství), která tuto skutečnost konstatovala v říjnu 2010.
Od roku 1924, kdy byla OIE založena, jde o první eradikovanou, tj. zdolanou nákazu, a lze to přirovnat k eradikaci pravých neštovic u lidí. Je to cesta do budoucna, jak pokračovat i u jiných nákaz.
Tento úspěch zapadá do letošního Veterinárního roku, který byl vyhlášen v roce 250. výročí vzniku první veterinární školy v Lyonu ve Francii.
Mor skotu bylo akutní vysoce nakažlivé onemocnění skotu, popřípadě dalších turovitých, jelenovitých a prasatovitých, kdy uhynulo až 100 % nakažených zvířat. Onemocnění způsoboval virus z čeledi Paramyxoviridae, původem z Asie, odkud se rozšířil po celém světě. Na našem území byl zaznamenán poslední případ v roce 1885.
Zdolávání nákaz a ozdravování chovů hospodářských zvířat se věnuje soustavně Státní veterinární správa ČR ve spolupráci s chovateli a soukromými veterinárními lékaři. ČR byla zakládajícím členem OIE a ve zdolávání nákaz máme bohatou tradici. Je dobré připomenout, že naše republika je uznána za zemi, která je prostá celé řady nákaz, například vztekliny, tuberkulózy skotu, leukózy skotu, Aujeszkyho choroby prasat či brucelózy ovcí a koz.
To, že jsme celé řady nákaz zvířat prostí, tím práce pro orgány státního veterinárního dozoru nekončí, neboť se musíme bránit před zavlečením nákaz na naše území a o uznaných statusech se musíme stále monitoringem přesvědčovat.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down