20.05.2015 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Může být novela o významné tržní síle příčinou zdražení potravin?

Novela zákona o významné tržní síle může podle Svazu obchodu a cestovního ruchu zdražit potraviny a narušit tržní prostředí, a také může být příčinou snížení podílu českých potravin v obchodech. Z jednostranné regulace budou těžit výlučně dodavatelé.

 

 

 

Novela zákona povede u obchodních řetězců ke standardizaci podmínek a vyloučení svobodné soutěže. Brání obchodnímu vyjednávání a za vše hrozí likvidačními sankcemi. Výsledkem bude zvýšení cen zboží. Novela má diskriminační charakter, protože se vztahuje pouze na obchodníky. Mnozí dodavatelé mají také významnou tržní sílu. Riziko sankcí za jednání s tuzemským dodavatelem může způsobit, že obchodník od něj nekoupí zboží pro své prodejny, které jsou často i v zahraničí. To by znamenalo propad exportu potravin a zboží od českých výrobců i snížení konkurenceschopnosti českých potravin.
Novela také ruší šest příloh zákona, kde je uvedeno asi 80 skutkových podstat zneužití významné tržní síly a zneužití významné tržní síly definuje obecněji. Novela zákona je nyní ve Sněmovně v prvním čtení. Zákon o významné tržní síle nabyl účinnosti 1. února 2010. Za dobu trvání zákona byly pokutovány dva obchodní řetězce.

 

Zdroj: www.ctk.cz

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down