30.11.2016 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Myslivecká novela

Ministerstvo zemědělství předloží do vlády kontroverzní novelu mysliveckého zákona. Zvýší maximální pokutu za zakázaný vstup do lesa, ale nezmění princip vyhlašování zákazu.

Novela by měla pomoci snížit počty přemnožené černé zvěře nebo jelenů. Škody způsobené divokými prasaty dosahují několik miliard korun každým rokem.

Ministerstvo předložilo novelu do meziresortního připomínkového řízení před tři čtvrtě rokem. Odborníci na ministerstvu zemědělství posoudili 300 stran připomínek. Ministerstvo vnitra navrhuje stejné pokuty za všechny přestupky, maximální by měla činit až 60 000 korun. Ministerstvo zemědělství trvá na maximu 30 000 korun.

V současnosti platí, že se před zákazem vstupu do honitby musí informovat veřejnost. To bude podle návrhu platit i nadále. Pokuty se podle ministerstva v posledních 15 letech udělovaly jen minimálně.

Pokutovat se bude podle novely hlavně rušení zvěře a neoprávněná honitba. Úředníci by potom měli zohlednit, zda zvěř byla rušená například jezevčíkem, který na ni štěkal, či zda si někdo vzal do lesa smečku psů.

Myslivci budou muset dodržovat plán lovu. Jako důkaz mají posílat veterinárním lékařům např. pírka (ocásek z odlovených kusů). Při nesplnění plánu lovu bude hrozit myslivcům pokuta do 200 000 korun, do 100 000 korun pro fyzickou osobu. V předkládané novele se zavádí povinnost pro zemědělce, aby měli na pozemcích maximálně 30 hektarů jedné plodiny, ve které se může skrývat spárkatá zvěř. Pak bude muset následovat pás o minimální šířce 12 m, na kterém bude růst plodina usnadňující lov této zvěře. Pokud zemědělci tuto podmínku nesplní, nedostanou náhradu za škody, které zvěř způsobila. Ministerstvo nechce novelou nijak ovlivňovat aktuální minimální výměru honiteb.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down