19.03.2002 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe čeká už půl roku na vyjádření Evropské komise

Ministerstvo zemědělství už od podzimu loňského roku čeká na vyjádření Evropské komise k finanční účasti EU na testování skotu na bovinní spongiformní encefalopatii v České republice. Informoval o tom dnes Hugo Roldán z tiskového oddělení MZe.

Ministr Fencl požádal EU o spolufinancování testů, jako jeden z projektů Národního programu Phare 2002, již 19. července loňského roku, a to prostřednictvím komisaře pro zdraví a ochranu spotřebitele Davida Byrneho. „Na základě jeho odpovědi oslovil ministr Fencl se stejnou žádostí komisaře Verheugena, Fischlera a komisařku Schreyerovou, a to 7. září 2001. Následně 30. října loňského roku připustil ve své odpovědi komisař Verheugen (i jménem komisaře Fischlera a komisařky Schreyerové) možnost financování testů na BSE v rámci programu Phare a navrhl české straně připravit příslušný projekt,” konstatoval Roldán.
Návrh, který byl do dvou týdnů zpracován, posoudilo ministerstvo financí a byl spolu s dalšími projekty předložen delegaci Evropské komise. Od té doby Mze čeká na její stanovisko.
ČR navrhuje spolufinancovat nákup testovacích sad v ceně 615 Kč (asi 18 Eur) z rozpočtu Phare, čímž překračuje zhruba o 3 Eur obvyklou částku pro členské země EU. „V návrhu požadujeme financovat 340 tisíc kusů testovacích sad po dobu dvou let. Celkový navrhovaný rozpočet projektu činí 8,34 milionu Eur, z toho rozpočet Phare činí 6,24 milionu Eur a 2,09 milionu Eur představuje české spolufinancování projektu. V každém případě nelze počítat s tím, že testy budou hrazeny úplně. Část nákladů ponese zpracovatel a je pak otázkou obchodní politiky každého z nich, zda tuto část přenese na své dodavatelé nebo na spotřebitele, případně vůbec ne,” řekl Roldán.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down