Mze vyčíslilo náhradu za poslední případy BSE

Dva poslední případy BSE, v Lomnici nad Popelkou a ve Velkých Němčicích, si podle ministerstva zemědělství vyžádají jako náhrada pro zemědělce přibližně 50 milionů korun. Stát je ze zákona povinen zemědělce, v jejichž chovech se nemoc vyskytla, odškodnit, zejména za zvířata utracená z preventivních důvodů.

Ministerstvo chce podle ministra Palase otevřít diskusi o tom, zda současná metodika, podle které se utratí potomci a vrstevnice postiženého dobytčete, je vědecky zdůvodnitelná. Velký dopad totiž má tento metodický postup zejména v koncentrovaných chovech skotu, jaké jsou u nás. Palas se v této věci obrátil na zástupce Evropské komise.
Ministerstvo zemědělství chce také od EU pomoc, jež by mohla spočívat například v úhradě testů zvířat, která budou vybita kvůli posledním dvěma případům nemoci v tuzemsku.
Přes opakovaný výskyt BSE v poslední době nepřesahuje podle Palase počet nakažených kusů v Česku v porovnání s množstvím vyšetření standard v jiných zemích. Například Německo eviduje nový případ každých 14 dní.
V sedmém a osmém případě nemoci má být dohromady utraceno asi 1100 zvířat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *