Na Bodamském jezeře byl zahájen projekt výzkumu ptačí chřipky

Ročně zde přezimuje kolem čtvrt milionu vodních ptáků.

Vědci z Německa, Rakouska a Švýcarska zahájili 19. října 2006 u Bodamského jezera mezinárodní projekt zaměřený na výzkum ptačí chřipky. Experti se chtějí mimo jiné zaměřit na formy přenosu vysoce patogenního onemocnění u divokých opeřenců, možných nositelů infekce, či hledat způsoby jak zlepšit ochranu užitkové drůbeže před nákazou ptačí chřipky.
Vodní hladina a přilehlé mokřiny v oblasti Bodamského jezera jsou ideálním vědeckým pracovištěm. Virus aviární influenzy H5N1 byl u Bodamského jezera poprvé zaregistrován letos v únoru a odborníci předpokládají, že se nemoc objeví i v následujících letech.
Virus H5N1 v posledních letech vyvolal epidemii ptačí chřipky v některých asijských zemích a rozšířil se i do řady evropských a afrických států. V ČR byl výskyt ptačí chřipky zaznamenán ve 14 případech – pokaždé šlo o uhynulé labutě. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) nemoc byla v uplynulých třech letech příčinou smrti asi 150 osob. Vědci se obávají, že by virus mohl zmutovat a být přenesen z člověka na člověka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *