16.12.2002 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Falklandech záhadně hynou tisíce tučňáků

Ekologové dosud nemají jasné vysvětlení pro tisíce mrtvých nebo napůl paralyzovaných a umírajících tučňáků, kteří jsou vyplavováni na pobřeží Falklandských ostrovů. Početnou populaci těchto mořských ptáků, jíž jsou ostrovy vyhlášené, podle britské BBC zasáhla nějaká záhadná pohroma.

Jednou z možných příčin je podle expertů otrava "rudým přílivem", který způsobuje přemnožení určitého typu mikroskopických mořských rostlin. Rudý příliv způsobuje červený fytoplankton, který se za určitých podmínek v mořských vodách množí až dosahuje závratných počtů. Těmito drobounkými rostlinami se živí mořští živočichové, kteří tak koncentrují jejich toxiny ve svých tkáních. Když tyto živočichy s naakumulovanými toxiny potom zkonzumují tučňáci ve větším počtu, může se jim to stát osudným. Badatelé ze Sdružení falklandských ochránců přírody již problém studují na místě, odebírají vzorky z moře, aby zjistili případnou přítomnost toxické řasy. Na místo byli vysláni i specializovaní veterinární lékaři.
Falklandská populace tučňáků druhu Pygoscelis papua byla minulý rok odhadnuta na 115 000 kusů, což je největší populace tohoto druhu na světě. Představuje asi 40 procent jeho celkového počtu.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down