19.05.2009 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na jihu Moravy bylo potvrzeno 17 ohnisek včelího moru

Okolo ohnisek nákazy byla vyhlášena ochranná pásma

Jihomoravští veterináři letos při kontrolách zhruba 3500 včelstev odhalili 17 ohnisek výskytu včelího moru, což je o šest méně než loni. Většina ohnisek je na Břeclavsku, tři včelstva pochází z okolí Brna a dvě z Vyškovska.
V pětikilometrovém pásmu od výskytu nákazy byla vyhlášena ochranná pásma, ve kterých je zakázáno přemisťovat včelstva mimo vyznačené území a platí v nich přísnější hygienický režim. Tato opatření trvají 12 měsíců, do budoucna se doba zřejmě zkrátí, díky rychlejším diagnostickým testům. Plošné kontroly včelstev pomocí rozborů vzorků zimní měli, odpadu na dně úlu se provádějí v laboratořích od roku 2007. Loni bylo testováno zhruba 2500 včelstev, letos o 1000 více. Do té doby se testovala většinou jen včelstva, která nahlásili sami včelaři. Například na Hodonínsku se loni objevilo pouze jedno ohnisko nákazy včelího moru a letos zatím ani jedno. Rozšíření moru včelího plodu v ČR je nyní největší od druhé světové války. Produkce medu by se v důsledku nákazy neměla výrazněji snížit, lokálně by však nedostatek včel mohli pocítit zemědělci či sadaři.
Včelí mor je bakteriální nákazou, která napadá a zabíjí zavíčkovaný včelí plod. Postupně může zlikvidovat celé včelstvo. Spory moru přežívají v úlech a na pomůckách až několik desítek let. V ČR se mor nesmí v žádném případě léčit antibiotiky jako v některých zemích, ale včelstva v ohnisku nákazy se povinně likvidují. Nejčastěji se spálí spolu s úly, u nehořlavých částí úlů a pomůcek se na dezinfekci používá silný roztok sava a louhu.
Na jihu Moravy je kolem 11.000 včelstev. Letos se včelí mor objevil v Lednici, Bulharech, Moravském Žižkově, Lanžhotě, Mikulovu a Hlohovci na Břeclavsku. V okolí Brna v obcích Viničné Šumice, Nová Ves a Níhov a na Vyškovsku v Radslavicích a části Vyškova zvané Hamiltony.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down