19.03.2008 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na jihu Moravy vloni vzrostly o polovinu porážky prasnic a kanců

O více než třetinu se naopak snížila výroba skopového masa.

Na jihu Moravy se vloni zdvojnásobila porážka koz, výrazně vrostla také porážka prasnic a kanců. V roce 2007 bylo v Jihomoravském kraji vyrobeno celkem 54.171 tun masa v jateční hmotnosti, v produkci se tak kraj v celostátním srovnání zařadil na třetí místo za kraje Středočeský a Jihočeský. Zhruba stejné množství masa kraj vyprodukoval také v roce 2006. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Do statistik se nezapočítává produkce drůbežího masa.
Převažující část výroby, přes 90 procent, tvoří vepřové maso. I přes mírný pokles porážek prasat vzrostla produkce masa o téměř jedno procento, a kraj si tak v produkci vepřového upevnil první příčku mezi ostatními kraji. Počet prasat i čerstvě narozených selat se ale vloni v kraji meziročně snížil o více než deset procent. Méně selat by se mělo narodit také v tomto roce, protože se porazilo o polovinu více prasnic a kanců než v předchozích letech.
Na více než dvojnásobek vrostl počet porážek koz. Zatímco v roce 2006 chovatelé porazily 97 zvířat vloni jich bylo 199, což je více než třetina koz v celé zemi. V celkovém počtu poražených zvířat jde ale o nepatrné množství, statisticky mnohem výraznější je šestiprocentní zmenšení počtu porážek u skotu a téměř čtyřicetiprocentní snížení u skopového masa.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down