16.08.2004 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na jihu Slovenska je ohnisko moru prasat

Na soukromé farmě v obci Mašková v okresu Lučenec utratili minulý týden 323 prasat poté, co zde zjistili výskyt klasického moru prasat. Podle krajského veterinárního inspektora Rudolfa Janta šlo s největší pravděpodobností o nákazu prostřednictvím divočáka.

Podle něj totiž jednoho nakaženého divočáka nedaleko odtud ulovili myslivci počátkem července. Onemocnění na farmě zjistili chorobu počátkem týdne a utracená zvířata byla převezena k likvidaci do kafilérie N-Adova v Nitře.
Myslivci však v posledních dnech ulovili i další nakažené divočáky, a to v okresech Veľký Krtíš a Krupina na středním Slovensku. Veterináři proto v současnosti monitorují situaci také na dalších farmách v okresech Lučenec, Veľký Krtíš a Krupina. Na farmách v okolí Maškové přijali mimořádná opatření, včetně zákazu jakéhokoli přesunu zvířat mezi farmami a automaticky platí i zákaz vývozu masa.
Klasický mor prasat byl na Slovensku naposledy zaznamenán letos v lednu, a to na farmách v okolí Prievidze. Utraceno bylo tehdy přibližně 25.000 prasat. V Česku se podařilo prasečí mor eradikovat v devadesátých letech.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down