Na Liberecku chtějí zvýšit stavy skotu

V rámci ČR připadá na 100 hektarů zemědělské půdy téměř 13,86 kusu krav, v Libereckém kraji je to jen 12,97 kusu. Stavy skotu v Libereckém kraji by se v nejbližších letech měly zvýšit zhruba o 5000 kusů.

V současné době se na území kraje chová zhruba třetina stavů z počátku 90. let minulého století. Kvůli nižším stavům dobytka zůstává podle předsedy regionální agrární rady Roberta Erlebacha řada ploch nevyužívaných. „Je tu obrovská nadprodukce zelené hmoty, která většinou zůstává na loukách a je zdrojem alergenů, ale také plísní a hniloby, což neprospívá krajině ani obyvatelům kraje,“ poznamenal.“Úbytek dobytka se výrazně podepsal na stavu krajiny, pole zůstávají neobdělaná a louky nesklizené,“ řekl k tomu krajský radní pro zemědělství Radim Zika.
„Těch 5000 krav, které bychom chtěli navíc, představuje investici kolem 100 milionů korun, a ty dnes naši zemědělci nemají,“ řekl ředitele agrární komory pro Liberec a Jablonec Vítězslav Kverka. Zároveň upozornil na to, že zvýšení stavů skotu bude problematické i kvůli vstupu do Evropské unie, která stanovila kvóty pro stavy dobytka. „To nám dnes už nedává mnoho prostoru stavy zvyšovat,“ poznamenal. Řešení vidí v určitém přerozdělení v rámci České republiky, kdy by se oblasti s nižší kvalitou půdy věnovaly živočišné výrobě.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *