11.03.2021 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Příbramsku se objevilo nové ohnisko aviární influenzy

Nákaza byla také potvrzena u volně žijících ptáků (labutí) ve třech lokalitách na Moravě. Jedenácté ohnisko ptačí chřipky v České republice se nachází v malochovu drůbeže v obci Počaply na Příbramsku. Chovatel nahlásil krajské veterinární správě úhyn osmi z celkem 25 slepic, v chovu se nacházelo ještě sedm kachen bez příznaků onemocnění.

Veterinární inspektoři provedli na místě šetření, odebrali vzorky a nařídili chovateli předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Vyšetření v Národní referenční laboratoři pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha dnes potvrdilo ptačí chřipku kmene H5N8. Zbývající drůbež v chovu bude utracena.  Stejně jako v předchozích případech bude okolo nového ohniska vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů, a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření.

Virus ptačí chřipky byl dnes zároveň potvrzen u volně žijících vodních ptáků na dalších třech místech České republiky – dvou v Olomouckém a jednom ve Zlínském kraji. Podrobnosti k případům jsou k dispozici na webu SVS.

Děkujeme za spolupráci.

S pozdravem

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí

Státní veterinární správa*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down