28.03.2002 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Slovensku budou na BSE testovat dál

Slovensko se v nedávné době potýkalo s nedostatkem finančních prostředků na testování skotu na tzv. nemoc šílených krav. Situace se vyřešila - slovenské ministerstvo zemědělství dostane v letošním roce celkem 402,8 milionu slovenských korun. Tyto prostředky by měla získat ze svých zdrojů a z výnosů z privatizace zemědělských podniků.

Celková suma, která je na vyšetřování v tomto roce potřebná, se odhaduje na 465 milionů korun, zhruba 60 miliony korun však přispějí samotní chovatelé hovězího dobytka. Poskytnutou částkou ministerstva zemědělství jsou kryté potřebné náklady na diagnostiku, na odběr a svoz rizikových materiálů a na jejich likvidaci v asanačním ústavu v Nitře a spalování masokostní moučky.
„Pokud bychom nezabezpečili diagnostiku BSE a likvidaci rizikových materiálů, taková země nemá v Evropské unii co hledat. Ohrozilo by to obchodování s potravinami i s ostatními zeměmi,“ upozornil Pavel Koncoš, ministr zemědělství Slovenska.
Poskytnutím těchto financí však nebude moci ministerstvo přispět na plánovaný rozvoj zemědělských podniků a podporovat investování v odvětví, což zhorší přípravu na vstup do Evropské unie.
Náklady spojené s BSE v loňském roce dosáhly 200,9 miliónu korun. Slovensko dosud na BSE vyšetřilo téměř 39.000 zvířat, z toho osm kusů bylo pozitivních.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down