16.04.2008 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Slovensku musí kvůli moru utratit přes 7000 prasat

Byla přijata mimořádná opatření proti šíření této nákazy.

Nákaza byla zjištěna na farmě ve slovenských Dolních Semerovcích. Veterinární lékaři ověřují, zda nemoc není i na farmě u Rimavské Soboty, kde je zhruba 4000 prasat. Mezi podniky, které vlastní dánští investoři, se nedávno převáželo více zvířat.
Mor se projevuje horečkami, krvácejícími ranami na kůži a selata většinou uhynou do 15 dnů. Pro člověka mor prasat nebezpečný není.
Evropská komise dnes přijala mimořádná opatření, aby se prasečí mor nešířil. Ze Slovenska se nesmějí vyvážet prasata do ciziny; platí i zákaz převážet je mezi farmami. Opatření mají dočasný charakter a netýkají se jen prasat, ale i spermatu či embryí pro rozmnožování chovů. V příštím týdnu by se mohla tato omezení vztahovat již jen na regiony s výskytem nákazy.
Z farmy v Dolních Semerovcích byla v březnu zvířata exportována do Maďarska a Ruska. Rozšíření nákazy do těchto zemí zřejmě nehrozí, protože zvířata byla převážena přímo na jatky a nepřišla do styku s jinými živými kusy. Mor prasat byl na Slovensku zjištěn naposledy v roce 2005, a to v okrese Lučenec. Tehdy museli chovatelé v oblasti utratit několik tisíc zvířat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down