06.02.2007 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Slovensku proběhne kontrola kvůli ptačí chřipce v Maďarsku

Uskuteční se zde téměř 3800 testů volně žijících ptáků a drůbeže chované na prodej.

Důvodem k mimořádně rozsáhlé kontrole je výskyt nebezpečného viru ptačí chřipky H5N1 v sousedním Maďarsku. Ministerstvo zemědělství vyhlásilo v resortu pohotovost a ve spolupráci se Státní veterinární a potravinovou správou na základě pohotovostního plánu odebere 1560 vzorků od volně žijících ptáků a 2195 vzorků od drůbeže chované pro komerční účely. Evropská komise potvrdila minulý týden výskyt ptačí chřipky v Maďarsku, a to ve vzorcích odebraných uhynulým husám. Tamní laboratoře provedly testy poté, co dostaly informace o vysokém úhynu hus u Csongrádu. Z chovu bylo 30 až 40 hus nalezeno mrtvých či měly poškozený nervový systém. Následně byl na dané farmě zlikvidován celý cho, tj. 3300 kusů.
Na Slovensku veterináři zaznamenali dosud dva případy výskytu viru H5N1; v obou případech šlo o volně žijící ptáky na jihozápadě Slovenska. Nemoc se objevila loni v únoru.
Prodejci a zpracovatelé drůbeže loni oznámili, že vinou obav spotřebitelů poklesla poptávka po jejich výrobcích. Ztráty odhadli až na půl miliardy slovenských korun. Ministerstvo odškodnilo chovatele sumou 43 milionů korun; z poloviny na odškodnění přispěl stát, z poloviny Evropská unie.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down