09.05.2006 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Ukrajině byl odvolán zákaz dovozu polského masa

Ruské hranice zůstávají pro polské maso a rostlinné výrobky i nadále uzavřené.

Import byl zakázán před dvěma měsíci kvůli tomu, že se z Polska na ukrajinský trh nelegálně dostávaly masné výrobky bez veterinárních dokladů. O zrušení zákazu od 20. května informovalo polské ministerstvo zemědělství. Na zprávu téměř ihned reagovala varšavská burza a cena akcií masokombinátů šla o několik procent nahoru.
Ukrajina se zákazem importu především domáhala ukončení nelegálního dovozu polského masa a masných výrobků. Kvůli němu jen od února do března klesla například cena vepřového masa na Ukrajině o třetinu. To se nezamlouvalo tamním producentům. Na Ukrajině bylo přitom dříve maso až dvakrát dražší než v sousedním Polsku.
Ukrajina je po Rusku druhým největším východním odběratelem polského masa. Ročně tam polské masokombináty vyvezou zboží za 20 milionů dolarů (zhruba 450 milionů korun). Loni v listopadu byli obviněni polští dovozci v Moskvě z falšování veterinárních a hygienických osvědčení. Do současné doby se polským politikům nepodařilo přesvědčit ruské úřady o tom, že se pochybení již nebudou opakovat. Varšava proto žádá o pomoc i Evropskou unii.
Takzvaná potravinová aféra poznamenala už tak napjaté vztahy mezi Varšavou a Moskvou. Podle některých polských politiků stála za zákazem dovozu masa a potravinových výrobků vysoká politika. Ruské úřady o zákazu informovaly v době, kdy se v Polsku utvářela menšinová vláda a žádala o důvěru parlament.
Z údajů ministerstva financí vyplývá, že loni od ledna do srpna Polsko vyvezlo do Ruska více než 27.000 tun masa zhruba za 20 milionů eur (asi 570 milionů korun). Certifikáty, které opravňují vyvážet do Ruska, má 14 polských drůbežářských závodů a 19 masokombinátů. Export masa a masných výrobků do Ruska představuje přibližně pět procent celého polského vývozu. Podobná situace je také v případě rostlinné produkce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down