23.02.2009 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Vysočině loni ubylo skotu

Další pokles zřejmě zaviní nízké výkupní ceny mléka

Na Vysočině se loni snížily počty dobytčat o 2,5 procenta. Ke konci roku se zemědělci starali o 207.500 zvířat, což bylo v meziročním porovnání o 5400 kusů méně. Vysočina i tak spolu se sousedními jižními Čechami patřila mezi dvě oblasti s největším chovem skotu v ČR a ve výrobě mléka měla v zemi dominantní postavení. Počty dojnic by však podle farmářů mohly nyní klesat ještě rychleji kvůli nízkým výkupním cenám mléka.
Ceny mléka jsou asi o třetinu nižší než před rokem. Někteří menší chovatelé se prý proto chtějí víc zaměřit na produkci masa. Jateční býci se nyní dají dobře prodat v Rakousku.
Počty krav na Vysočině loni klesly zhruba o dvě procenta na 84.200 kusů ke konci minulého roku. Výroba mléka byla přesto v meziročním porovnání o něco vyšší, protože stoupla průměrná denní dojivost. Za rok 2008 dodali chovatelé z Vysočiny do mlékáren 457 milionů litrů mléka, což představovalo skoro 17 procent celorepublikové produkce.
Nízké výkupní ceny mléka a neochota bank půjčovat firmám peníze kvůli hospodářské krizi zřejmě zpomalí investice do kravínů a stájí. Chovatelé je potřebují modernizovat, aby vyhověli přísnějším požadavkům na ochranu životního prostředí a na podmínky chovaných zvířat. Krajský úřad už letos dostal k posouzení pět takových projektů, za loňský rok jich bylo asi 12. Náklady na přestavby se často pohybují v desítkách milionů korun. Pokud by ale zemědělci legislativě nevyhověli, mohli by přijít o dotace.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down