02.04.2008 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Vysočině uhynula v zimě polovina včel

Příčinou úhynu byla varroáza, série velmi teplých zim a klesající imunita včelstev.

Podle chovatelů kvůli tomu zřejmě bude letos medu nedostatek a jeho cena stoupne. Zatímco dosud stál kilogram 80 korun, letos by to mohlo být až 110 korun. Celorepublikově se odhaduje ztráta kolem padesáti procent. Včelařům v regionu Velká Bíteš uhynulo přes zimu 35 procent včelstev. Vlivem teplé zimy se roztoči množili už od počátku ledna, což jindy nebývá.
Jako nepříznivý hodnotí zdravotní stav včelstev na Vysočině krajská veterinární správa. Systém ošetřování se bude muset zpřísnit. Podle dosavadních zjištění je například v jihlavském okrese 85,7 procent stanovišť pozitivních na varroázu.
Vláda by měla dát 80 milionů korun na podporu obnovy včelstev, které poškodilo nepříznivé zimní období. Peníze by měla vzít z příjmů Pozemkového fondu ČR, podobně, jak to učinila již jednou v roce 2003. Počítá s tím novela zákona o pozemkovém fondu, kterou předložila skupina poslanců z řad všech politických stran zastoupených ve sněmovně.
Předkladatelé svůj návrh zdůvodňují tím, že v důsledku teplého počasí během posledních dvou zim se silně přemnožil roztoč včelí, což vedlo k tomu, že v některých oblastech uhynulo až 70 procent včelstev. Do konce dubna 2008 mohou úhyny v České republice dosáhnout až 150.000 včelstev. Značné části včelařů přitom uhynuly všechny včely. Internetová encyklopedie Wikipedia uvád, že jde o nejhorší situaci v historii, která může mít významný dopad na produkci potravin.
Ministerstvu zemědělství se ale poslanecký návrh nezamlouvá. MZe v současné době analyzuje možnosti vhodného způsobu podpory včelařství v České republice. Tento konkrétní poslanecký návrh ale nepodpoří, protože toto řešení nepovažuje za systémové. Obnova včelstev se z biologických důvodů může uskutečnit jen v období od května do července. K obnovení včelstev by podle předkladatelů měla včelaře motivovat právě nevratná dotace ve výši nejméně třetiny jednoho obnoveného včelstva. Navrhují také, aby sněmovna s návrhem souhlasila již v prvním čtení.
Vláda již jednou takto včelařům stejnou částkou pomohla. Stalo se tak na podzim 2003. V zimě a na jaře toho roku uhynula asi čtvrtina z 517.000 včelstev.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down