29.07.2003 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na záchranných programech spolupracuje i zoo Ostrava

Záchranné programy pro kriticky ohrožená zvířata začaly vznikat v 90. letech. U jejich zrodu stály hlavně nizozemské zoologické zahrady. Do více než 40 záchranných programů zvířat je zapojena zoologická zahrada v Ostravě.

K nejkritičtěji ohroženým druhům zvířat, které zahrada v Ostravě chová, patří například kočkodan Dianin. Tuto opici pocházející ze západoafrického pralesa mají v celé republice právě jen v Ostravě.
„Spousta zahrad tehdy chovala zvířata neznámého původu. Mnohé druhy se navíc vůbec nemnožily, protože zahrady nevěděly, jaká zvířata vlastní ostatní zahrady," vyjádřil se k situaci v 90. letech zaměstnanec zahrady Stanislav Derlich.
V rámci Evropské asociace zoologických zahrad tak vznikly záchranné programy jednotlivých zvířecích druhů, které navázaly na světové plemenné knihy. „Pro každý vybraný druh je určen koordinátor, který je většinou pracovník zoo. Ten vede také plemennou knihu pro daný zvířecí druh," doplnil Derlich.
Ve spolupráci s koordinátorem a na základě znalostí z plemenných knih se pak zoo např. rozhodují, kam umístí nově narozená mláďata. Koordinátor pomáhá zahradám také v případě, kdy si chtějí pořídit nový zvířecí druh. Zahrady jsou povinny s koordinátore konzultovat například výběh zvířete tak, aby psychicky ani fyzicky nestrádalo.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down