12.07.2002 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na zákaz dovozu drůbeže do ČR reagovala EK ostrou kritikou

Česká republika reagovala podle Evropské komise nepřiměřeně, nepotřebně, přehnaně a vědecky nepodloženě, když do odvolání zakázala dovoz drůbežích produktů z EU. Mluvčí komise Beate Gminderová vyzvala Prahu k rychlému odvolání tohoto kroku.

Mluvčí komise dále uvedla, že v EU má každý vývozce drůbežích produktů povinnost písemně na produktu uvést použití takového proteinu a že EK nemá nic proti tomu, aby Česká republika odmítala dovoz jatečných těl kuřat, u nichž byl použit hovězí protein, pokud tuto praxi místní předpisy zakazují. Dále odsoudila britský deník The Guardian, který se podle ní zachoval neseriózně a svým článkem vyvolal nedorozumění. Skutečným nedostatkem v případu nizozemských kuřat dovážených do Británie bylo podle mluvčí špatné označení zásilky - vývozce u části zboží opomněl aplikaci proteinu uvést. Tím porušil normy unie, což EK řeší. Jde o ojedinělý případ, navíc zjištěné množství proteinů bylo velmi malé, dodala mluvčí.
Státní veterinární správa ČR už na tento krok Evropské komise reagovala tak, že na základě očekávaných odpovědí lze zákaz v dohledné době modifikovat, tj. povolit dovoz za výše uvedených podmínek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down