17.03.2003 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nadějný lék proti HIV

Americká federální agentura pro kontrolu léků a potravin (FDA) ve čtvrtek schválila k použití netrpělivě očekávaný nový lék, který má pomoci zastavit šíření viru HIV. Přípravek prodávaný ve formě injekcí pod názvem Fuzeon vyrábí švýcarská firma Roche Holding.

Fuzeon umí zabránit viru HIV, aby napadal bílé krvinky. Dosud používané preparáty proti viru bojují až uvnitř buněk. Fuzeon je určen pro pacienty starší šesti let s již rozvinutou infekcí. Cenu stanovil Roche na 20 tisíc dolarů ročně (asi 600 tisíc korun), v omezeném množství bude k dostání již koncem tohoto měsíce. V současné době vyjde pacienta léčba ročně přibližně na 15 tisíc dolarů (450 tisíc korun). Roche vysokou cenu brání vysokými výrobními a výzkumnými náklady. Spolu s osobami, které se účastní klinických zkoušek, by do konce března mělo dostávat Fuzeon 3500 nemocných. Do konce roku by měl být přípravek k dispozici až 15 000 nakažených. V roce 2005 ho bude již dostatek pro 39 tisíc lidí.
Virus HIV způsobující smrtelnou ztrátu imunity zabil dosud 28 milionů lidí. Nyní je ve světě nakaženo asi 40 milionů osob. Na USA z toho připadá asi 950 000 lidí a ročně zde přibývá 40 000 nových případů. Onemocnění AIDS mohou oddálit nyní používané léčebné koktejly, ale virus v mnoha případech mutuje a léčba přestává být účinná. Fuzeon dává nemocným novou naději. FDA při schvalování doporučila lékařům i pacientům, aby zvlášť pozorně sledovali, zda se u nemocných léčených fuzeonem nevyskytnou příznaky zápalu plic, které se objevily ve skupině osob léčených tímto přípravkem ve větší míře než u lidí, kteří fuzeon nedostávali.
Zdroj: čtk, ap

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down