28.02.2011 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nadlimitní obsah rtuti v králičím mase z Číny

Díky okamžitému zásahu orgánů státního veterinárního dozoru byla zachycena celá zásilka 13 tun mražených králíků z Číny, ve které byl zjištěn nadlimitní obsah rtuti. Informaci jsme obdrželi Systémem rychlého varování RASFF a Městská veterinární správa v Praze ve spolupráci s Krajskými veterinárními správami pro Středočeský a Jihočeský a kraj okamžitě dohledala, zajistila a nařídila pozastavit celou problematickou zásilku. Do tržní sítě se nic nedostalo.
Německé dozorové orgány zjistily v zásilce zmražených králíků původem z Číny mírný nadlimitní obsah rtuti 0, 017 mg/kg, přičemž maximální povolený limit je 0, 01 mg/kg. Přímé ohrožení zdraví lidí by to sice neznamenalo, nicméně byl limit překročen, proto okamžitě německá strana vydala tuto informaci systémem RASFF a to bylo signálem pro konání orgánů státního veterinárního dozoru.
Byla dohledána hlavní část zásilky, 12 350 kg, v místě určení, tj. ve skladech firmy POLAR s r. o. v Kostelci nad Černými lesy a zbývající část zásilky 650 kg, byla zadržena ve skladu firmy Makro v okrese Praha-východ. Nyní bude rozhodnuto, zda celá zásilka 13 tun bude neškodně odstraněna (zlikvidována v asanačním podniku) nebo vrácena zpět čínskému dodavateli.
Z uvedeného je zřejmé, že včasné varování systémem RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed) je účinné a okamžitě „nastartuje“ pracovníky státního veterinárního dozoru, kteří udělají vše pro to, aby se zdravotně závadné potraviny živočišného původu nemohly dostat do tržní sítě.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down