24.11.2015 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nadnárodní obchodní řetězce znevýhodňují české potravináře

Přestože mnozí čeští výrobci potravin mají výrobky špičkové kvality, šance dostat se do nadnárodních obchodních řetězců je malá. Podmínky, které řetězce stanovují českým potravinářům pro umístění jejich zboží v obchodních řetězcích, jsou úplně jiné než pro dodavatele ze "starých zemí" EU-15.

 

 

Nadnárodní obchodní řetězce znevýhodňují české potravináře tím, že si k jejich zboží účtují vyšší obchodní přirážku. Dražší zboží je pak hůře prodejné. Např. německé máslo se prodává za 35 korun, české máslo za 42 korun. Potravinářská komora bude požadovat, aby byla výroba potravin v ČR stanovena jako živnost vázaná. Výroba potravin je nyní živnost volná a živnostenský list na výrobu potravin si může obstarat kdokoliv. U živnosti vázané musí žadatel prokázat určité vědomosti a znalosti.

Hospodářská komora ČR, Asociace českého tradičního obchodu a Potravinářská komora se dohodly na užší spolupráci ve snaze zlepšit situaci malého a středního podnikání v oblasti českého maloobchodu a zvýšit prodej českých potravinářských produktů. Připravuje se například projekt certifikace obchodů s podílem českých produktů. Potravinářská komora plánuje obnovit cechovní normy, tj. značení nadstandardně kvalitních českých výrobků. S normami, které sloučí kvalitu a původ výrobků u nás, by potravináři mohli pracovat již letos.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down