16.11.2009 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Najde technika pro léčbu nové chřipky uplatnění v ČR?

Připojení pacienta na mimotělní membránové okysličování

Česká republika bude mít možná k dispozici léčebnou metodu, která by mohla pomoci pacientům nakaženým virem nové (prasečí) chřipky (MUDr. Jan Pirk, přednosta kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny, IKEM). Při této technice je pacient připojen na mimotělní membránové okysličování. Přístroj se připojí z třísla a místo plic okysličuje krev, plíce mají čas na to, aby se zánět zahojil. Metoda nezachrání všechny nakažené pacienty, ale mohla by pomoci těm, které kvůli viru postihne těžký zápal plic.
Podle MUDr. Pirka by se metoda mohla v budoucnu využít například u mladých žen nakažených virem prasečí chřipky, které prodělaly porod, nebo u těhotných žen. Větší zkušenosti s touto metodou mají hlavně v Austrálii a na Novém Zélandu. Příští týden se budou vyhodnocovat data z těchto zemí, pak se rozhodne o experimentálním využití léčby také v ČR.
V České republice se zatím neočkuje proti prasečí chřipce, vakcíny by měly do země podle hlavního hygienika, MUDr. M. Víta, dorazit pravděpodobně tuto středu. Mělo by jít o 100.000 dávek, polovinu z nich dostanou praktičtí lékaři, půlka zamíří do očkovacích center, uvedl Vít. Očkovat se začne 23. listopadu.
Podle Víta zatím data o výskytu chřipky nenasvědčují tomu, že by virus napadl celou zemi. Epidemický výskyt se drží v regionech. Příští týden bude hlavní hygienik diskutovat s krajskými epidemiology o dalším postupu. Rozhodne především o tom, jaká opatření se podniknou například v Karlovarském, Zlínském a Moravskoslezském kraji.
Epidemii chřipky v prosinci považuje MUDr. Vít za nevyhnutelnou. Očkovat by se měli chronicky nemocní pacienti a vybraní zdravotníci. Ministerstvo zdravotnictví zároveň doporučuje, aby se lidé dobrovolně očkovali i proti sezónní chřipce. Navíc by měli dodržovat hygienické zásady, používat papírové kapesníky a nechodit mezi lidi, pokud jsou nemocní. Po debatách s epidemiology přijde podle Víta na řadu také jednání s ministerstvem školství, které by mělo v budoucnu připravit systematická preventivní opatření ve školách.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down