Náplasti a obvazy se samodezinfekčními vlastnostmi

Nový způsob výroby nanovláken objevili vědci na Technické univerzitě v Liberci.

Čeští vědci z pražské Univerzity Karlovy a liberecké Technické univerzity se mohou pyšnit unikátním objevem, který pomáhá při léčbě zraněných pacientů. Vylepšením velmi tenkých syntetických vláken, takzvaných nanovláken, vyvinuli náplasti a obvazy, které mají samodezinfekční vlastnosti.
Nový způsob výroby nanovláken, který vůbec poprvé umožnil jejich průmyslové využití, objevili před více než dvěma lety vědci Technické univerzity v Liberci. Tento výjimečný materiál, jehož tloušťka kolem 200 nanometrů je viditelná pouze elektronovým mikroskopem, může být přitom využit nejen na náplasti a obvazy v lékařství. Vědci a firmy jej začínají používat i v dalších odvětvích, například stavebnictví či letectví.
Samotná tkanina z nanovláken je schopná díky malým pórům zadržet bakterie a některé větší viry. Vědci museli zpočátku překonat velký problém, když zachycené bakterie časem i malými póry v nanovláknech prorostly.
Nanotkaniny s takzvanými fotosenzitizéry, což jsou chemické látky citlivé na světlo, však tento problém vyřešily. Na světle tyto látky totiž přenášejí svoji energii na kyslík za vzniku vysoce oxidativního, tzv. singletového kyslíku. Ten je pro mikroorganismy toxický a zabíjí je. Tím získávají nanotkaniny samosterilizující, autodezinfekční vlastnosti. Licenci na využití nanotechnologie, která vznikla na Technické univerzitě, vlastní liberecká firma Elmarco. Tato firma otevřela v květnu letošního roku svou první zahraniční pobočku v japonském městě Kóbe. O samodezinfekční náplasti a obvazy projevila zájem už řada renomovaných nadnárodních firem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *