09.12.2003 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nařízení v souvislosti s BSE

Státní veterinární správa ČR vydala v souvislosti s BSE pro asanační podniky, jatky, kde se poráží skot a provozovatele bouráren mimořádné veterinární opatření, které již avizovala dne 13. listopadu.

Toto veterinární opatření, které vydává Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, je důležité pro zpracovatele kadáverů a specifikovaného rizikového materiálu a pro ty, kdo porážejí a bourají hovězí, neboť obsahuje další bezpečnostní kroky s ohledem na BSE. Jde zejména o sladění s Nařízením Rady a Parlamentu EU 999/2001.
Jedním z nejnovějších opatření je následující povinnost pro jatka a bourárny – pokud se z hlav poraženého skotu těží maso a tyto hlavy se snímají s háků, je nutné ucpat otvor po vstřelu na čele a týlní otvor (foramen occipitale magnum) nepropustnou zátkou. Jde o zvířata, která jsou starší 12 měsíců. Povinnost utěsnění se týká i kusů, kterým se odebírá vzorek mozku na vyšetření na BSE (tj. starších 30 měsíců). Samozřejmě, že po odebrání vzorku.
Toto opatření má své vysvětlení v prevenci, aby nedošlo ke kontaminaci masa nervovou tkání skotu a to i v případě, když jde o zvíře mladé i starší.
Asanačních podniků se pak dále týká především povinnost nezpracovávat na stejném zařízení specifikovaný rizikový materiál, kadávery a následně další konfiskáty živočišného původu, neboť masokostní moučka z „normálních“, nezávadných konfiskátů se smí využívat do směsí pro krmení zájmových zvířat.
Toto mimořádné veterinární opatření nabývá účinnosti okamžikem zveřejnění a vyjde též v průběhu prosince ve Věstníku Ministerstva zemědělství ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down